سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید
دوستترا چندان دوست مدار مبادا که روزى دشمنت شود و دشمنت را چندان کینه مورز که بود روزى دوستت گردد . [نهج البلاغه]
 
شنبه 90 دی 10 , ساعت 7:48 عصر

                                                                             به نام خدای مهربان

روز هفتم ماه صفر در تقویم های رسمی کشور به عنوان روز ولادت امام موسی کاظم علیه السلام پیشوای هفتم شیعیان نامگذاری شده است.  

اما هفتم ماه صفر در میان کلیه شیعیان جهان به خصوص در شهر قم به عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام  است و علمای شیعه بیش از 5 قرن است که به این موضوع ملتزم بوده اند.

 

سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری شیرازی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام   می دانند.

 

در کلیه دفاتر مراجع در قم از جمله دفتر آیت الله مکارم، دفتر آیت الله وحید خراسانی

و دفتر آیت الله نوری همدانی، مجلس عزاداری برپا می شود و جلسات درس آیات عظام وحید خراسانی و نوری همدانی در این روز تعطیل است.

 

در این میان نکته قابل تامل این است که طبق نظر برخی بزرگان و صاحب نظران مسایلی تاریخ اسلام، در هیچ یک از تقویم های رسمی کشور تا پیش از وفات آیت الله بروجردی و مخالفت علما با حکومت پهلوی، سوم و هفتم صفر به عنوان روز ولادت امام محمد باقر و امام موسی کاظم علیه السلام   ثبت نشده است.

 

«آیت الله سید محمد غروی» عضو شورای عالی حوزه، در این رابطه بیان کرد که آنچه در میان عامه مردم در رابطه با سالروز شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام   مشهور و معروف است روز 28 صفر است. اما بزرگان و علما روز 7 صفر را به عنوان روز شهادت این امام همام، روز عزا و تعزیه می دانند.

 

7 صفر از سال‏ها پیش در میان بزرگان و علمای حوزه به عنوان روز شهادت قوی‏تر بوده است و جنبه عزا و سوگواری در آن بیشتر است تا جنبه شادی و گرامیداشت ولادت امام موسی کاظم علیه السلام و این سیره همچنان تا امروز ادامه دارد. حتی در 7 صفر در شهر قم هیئت‏های عزاداری در خیابان‏های شهر به حرکت در می‏آیند.

در هر صورت چون ماه ، ماه عزاست بهتر است که شیعیان در این روز مجلس عزا بر پا بدارند و به یاد غربت اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله اشک ماتم و زانوی غم در بر بگیرند.

                                                        السلام علیکم یا اهل بیت پیامبر علیهم السلاملیست کل یادداشت های این وبلاگ