سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید
هرکس دانشی را که خداوند آن را برای امور دینی مردم سودمند قرار دادهاست پنهان کند، خداوند روز قیامت او را با لگامی از آتش لگام زند . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
 
جمعه 90 آبان 20 , ساعت 7:29 عصر

                                    بسم الله الرحمن الرحیم

به گزارش خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام  ـ ابنا ـ متن کامل استفتاء و پاسخ "آیت‏الله العظمی مکارم شیرازی" بدین شرح است:

سئوال: آیا مزایده های آنلاین و خصوصاً مزایده به روش Penny Auction وجوه شرعی معاملات را رعایت مینمایند یا خیر؟ لازم بذکر است که در این حراجی مثلای جنسی 240هزارتومنی نهایتاً بقیمت 10هزار تومن به کسی که آخرین پیشنهاد را داده است میفروشد. البته سایت از بابت حراجی، یعنی پیشنهادهایی که افراد میدهند شاید بیش از 2 برابر این مبلغ را کسب کرده است.

شرح Penny Auction: قیمت کالا ها از یک مبلغ پایه که مدیر سایت تعیین می کند ( معمولا 1000 تومان ) آغاز می شود و تا زمانی که تایمر معکوس فعال می باشد شما می توانید به آن کالا امتیاز دهید.

ادامه مطلب...

چهارشنبه 90 آبان 18 , ساعت 1:0 صبح

 

                     به نام خدای آفریننده همه چیز

دحو الارض، مطابق با بیست و پنجم ماه ذوالقعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید. از این روز، بخش هایی از کره زمین ـ که سراسر از آب بود ـ شروع به خشک شدن نمود تا ...


سه شنبه11/8/1389  روز «دحوالارض» است. در متون و روایات دینی، ‌برای این روز و شب پیش از آن آثار و برکاتی ذکر شده است.
1. تعریف
دحو الارض، مطابق با بیست و پنجم ماه ذوالقعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید.
از این روز، بخش هایی از کره زمین ـ که سراسر از آب بود ـ شروع به خشک شدن نمود تا کم کم به شکل ربع مسکون امروزین درآید. مطابق روایات، اولین نقطه ای که از زیر آب سر برآورد مکان کعبه شریف و بیت ا... الحرام بود.
به نظر برخی از مفسران، آیه 30 سوره نازعات (والارض بعد ذلک دحاها) به همین واقعه اشاره دارد.
 
2. ذوالقعده؛ ماه حرام
ماه ذوالقعده (یا همان ذیقعده در تلفظ فارسی) اولین ماه از ماه‌های حرام است. ماه‌های حرام زمان‌هایی هستند که جنگ در آنها ممنوع بوده و احکام ویژه‌ای نیز از جهت شرعی و فقهی دارند.
چهارشنبه 90 آبان 18 , ساعت 1:0 صبح

دعا :

خواندن این دعا است که شیخ در مصباح فرموده مستحب است خواندن آن:
اللَّهُمَّ دَاحِی الْکَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَةِ وَ کَاشِفَ کُلِّ کُرْبَةٍ أَسْأَلُکَ فِی هَذَا الْیوْمِ مِنْ أَیامِکَ الَّتِی أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِینَ وَدِیعَةً وَ إِلَیکَ ذَرِیعَةً وَ بِرَحْمَتِکَ الْوَسِیعَةِ أَنْ تُصَلِّی عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ الْمُنْتَجَبِ فِی الْمِیثَاقِ الْقَرِیبِ یوْمَ التَّلاقِ فَاتِقِ کُلِّ رَتْقٍ وَ دَاعٍ إِلَى کُلِّ حَقٍّ وَ عَلَى أَهْلِ بَیتِهِ الْأَطْهَارِ الْهُدَاةِ الْمَنَارِ دَعَائِمِ الْجَبَّارِ وَ وُلاةِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ وَ أَعْطِنَا فِی یوْمِنَا هَذَا مِنْ عَطَائِکَ الْمَخْزُونِ غَیرَ مَقْطُوعٍ وَ لا مَمْنُوعٍ [مَمْنُونٍ‏] تَجْمَعُ لَنَا بِهِ التَّوْبَةَ وَ حُسْنَ الْأَوْبَةِ یا خَیرَ مَدْعُوٍّ وَ أَکْرَمَ مَرْجُوٍّ یا کَفِی یا وَفِی یا مَنْ لُطْفُهُ خَفِی الْطُفْ لِی بِلُطْفِکَ وَ أَسْعِدْنِی بِعَفْوِکَ وَ أَیدْنِی بِنَصْرِکَ وَ لا تُنْسِنِی کَرِیمَ ذِکْرِکَ بِوُلاةِ أَمْرِکَ وَ حَفَظَةِ سِرِّکَ وَ احْفَظْنِی مِنْ شَوَائِبِ الدَّهْرِ إِلَى یوْمِ الْحَشْرِ وَ النَّشْرِ وَ أَشْهِدْنِی أَوْلِیاءَکَ عِنْدَ خُرُوجِ نَفْسِی وَ حُلُولِ رَمْسِی وَ انْقِطَاعِ عَمَلِی وَ انْقِضَاءِ أَجَلِی اللَّهُمَّ وَ اذْکُرْنِی عَلَى طُولِ الْبِلَى إِذَا حَلَلْتُ بَینَ أَطْبَاقِ الثَّرَى وَ نَسِینِی النَّاسُونَ مِنَ الْوَرَى وَ أَحْلِلْنِی دَارَ الْمُقَامَةِ وَ بَوِّئْنِی مَنْزِلَ الْکَرَامَةِ وَ اجْعَلْنِی مِنْ مُرَافِقِی أَوْلِیائِکَ وَ أَهْلِ اجْتِبَائِکَ وَ اصْطِفَائِکَ وَ بَارِکْ لِی فِی لِقَائِکَ وَ ارْزُقْنِی حُسْنَ الْعَمَلِ قَبْلَ حُلُولِ الْأَجَلِ بَرِیئا مِنَ الزَّلَلِ وَ سُوءِ الْخَطَلِ اللَّهُمَّ وَ أَوْرِدْنِی حَوْضَ نَبِیکَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ اسْقِنِی مِنْهُ مَشْرَبا رَوِیا سَائِغا هَنِیئا لا أَظْمَأُ بَعْدَهُ وَ لا أُحَلَّأُ وِرْدَهُ وَ لا عَنْهُ أُذَادُ وَ اجْعَلْهُ لِی ادامه مطلب...
جمعه 90 آبان 6 , ساعت 7:41 عصر

                          به نام خدای پیوند دهنده قلب های پاک

در اینکه بین عقد و ازدواج(مراسم عروسی) حضرت علی علیه السلام  با فاطمه زهراعلیهاالسلام  فاصله ای بوده تردیدی نیست ولی مدت دوران نامزدی مورد اختلاف است. در روایتی آمده است: حضرت علیعلیه السلام  پس از عقد، بیست و نه شب صبر کرد و درباره فاطمه زهرا با پیامبر صلی الله علیه و آله  گفتگوئی نکرد و برادرش عقیل و جعفر به او گفتند که از پیامبر اسلام(ص) بخواهد که فاطمه را به خانه او بفرستد. (بحارالانوار، ج 43، ص 114 و ترجمه این جلد، ص 479).
و در روایتی از علی علیه السلام  آمده است که من یک ماه صبر کردم و با پیامبر درباره فاطمه چیزی نگفتم. روزی یکی از همسران پیامبر(ص) به من گفتند: آیا می خواهی فاطمه را به خانه ات بیاوری؟ گفتم: بله. آنان نزد پیامبر صلی الله علیه و آله  رفتند و پیشنهاد انجام مراسم عروسی را دادند. پیامبر هم قبول کرد. (همان، ص 95).
در روایات دیگر هم مانند این آمده است. بر این اساس، فاصله بین عقد و عروسی تقریبا یک ماه بود. بعضی ها فاصله عقد و عروسی را یک سال دانسته اند (فاطمه الزهراء، نوشته عمادزاده، ص 276، چاپ سوم).


جمعه 90 آبان 6 , ساعت 7:17 عصر
                                   به نام خدای تمام خوبی ها
تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی علیه السلام و فاطمه علیهاالسلام چه زمانی بوده است و هر کدام چه سنّی داشته اند؟
 
مسعودی مورخ بزرگ اهل سنت تاریخ ازدواج علی علیه السلام با فاطمه دختر پیامبر صلی الله علیه و آله  را سال دوم هجرت دانسته (1) ومشهورترین قول در این باره اوّل ذی الحجة سال دوم هجرت است .(2)
فاطمه علیهاالسلام در سال پنجم بعثت در شهر مدینه به دنیا آمد و شش ساله بود که مادرش (خدیجه علیهاالسلام ؛ام المومنین ) از دنیا رفت و در سال دوم هجرت با علی علیه السلام ازدواج کرد. بنابراین سن حضرت زهرا هنگام ازدواج با علی حدود ده سال بوده است .
علی علیه السلام در سیزده رجب سال 30عام الفیل متولد شد.
 
 ده ساله بود که پیامبر در چهل سالگی به پیامبری مبعوث شد وسیزده سال همراه پیامبر در مکه و شعب ابی طالب به سر برد و دو سال بعد از هجرت با فاطمه علیهاالسلام ازدواج کرد.بنابراین 25ساله بود.(3)


(پـاورقی 1 .مسعودی ، مروج الذهب ، ج 2 ص 295
(پـاورقی 2.حسین عمادزاده ، چهارده معصوم :، ج 1 ص 256
(پـاورقی 3.همان ، ص 373)
                                      این ازدواج مهر و ماه بر تمام مسلمانان جهان مبارک باد.

 


سه شنبه 90 مهر 19 , ساعت 1:0 صبح
                         السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
گزارش‌های مستندی که از حرکت امام در اختیار است توسط راویان موثقی چون ابوصلت هروی ثبت شده است.
 
به گزارش مهر، مسیری که مأمون تأکید داشت حضرت رضا(ع) را از آن عبور دهد یکی از راههای متداول آن زمان بود که از مدینه به بصره و از طریق سوق الاهواز (اهواز) به فارس و سپس از راه کویر و بیابان میان فارس و خراسان می‌گذشت و به مرو ختم می‌شد.
 

سه شنبه 90 مهر 19 , ساعت 1:0 صبح


بسم الله الرحمن الرحیم

مختصری از زندگینامه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

 

نـام شـریـف آن بـزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت ، ((معصومه )) است . پـدر بـزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر (ع ) و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون (س ) است که آن بانو مادر امام هشتم حضرت على بن موسى الرضا(ع ) نیز مى باشد، لذا حضرت معصومه (س ) با حضرت رضا (ع ) از یک مادر هستند.
ولادت آن حـضـرت در روز اول ذیـقـعده سال 173 هجرى قمرى در مدینه منوره واقع شده اسـت . دیـرى نپایید که در همان سنین کودکى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در شـهـر بـغـداد شدند، لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا(ع ) بزرگ شدند.
در سـال 200 هـجـرى قـمـرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حـضـرت رضـا(ع ) بـه مـرو انـجـام شـد و آن حـضـرت بـدون ایـنـکـه کـسى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.
ادامه مطلب...

لیست کل یادداشت های این وبلاگ